Zdalny dostęp do systemu sterowania oświetleniem

Usługa zdalnego dostępu do komputera jest powszechnie znana już od dość dawna i większości z nas zdarzyło się z niej korzystać w różnych okolicznościach. Natomiast nie każdy ma świadomość tego, jak bardzo może ona być użyteczna w przypadku pracy ze zdalnymi systemami sterowania.

Dla przykładu weźmy system sterowania oświetleniem DALI oparty na routerach Helvara. Bardzo często zdarza się, że mimo wcześniejszego ustalenia funkcjonalności z klientem, jakiś czas po odbiorze klient wraca do nas z prośbą o dokonanie pewnych zmian w działaniu systemu. W takiej sytuacji wcześniejsze zapewnienie zdalnego dostępu daje nam możliwość świadczenia klientowi dodatkowego serwisu bez konieczności tracenia czasu na dojazd i wydatków na koszty logistyczne.

W omawianym jako przykład, systemie sterowania, routery Helvara są ze sobą połączone siecią Ethernet, a programowanie odbywa się za pomocą aplikacji na PC o nazwie Designer. Ze względu na to, że komunikacja pomiędzy Designerem, a systemem routerów odbywa się z wykorzystaniem protokołów multicast odpada metoda zestawienia tunelu do sieci zdalnej. W takim przypadku sprawdzonym rozwiązaniem jest wykorzystanie dodatkowego komputera, zainstalowanie na nim aplikacji Designer, podłączenie do sieci z routerami Helvara oraz zagwarantowanie mu dostępu do internetu.

Oczywiście pisząc komputer nie mam tu na myśli ani klasycznego PC typu desktop ani laptopa, a nowoczesny komputer bezwentylatorowy DFI EC800, który dzięki swoim małym wymiarom bez problemu zmieści się w rozdzielnicy. EC800 oprócz szerokiej gamy przydatnych interfejsów posiada dwa złącza Eth, z których jedno wykorzystamy do połączenia z systemem Helvara, natomiast drugie podłączymy do źródła internetu. To podłączone do systemu Helvara musimy skonfigurować tak, aby jego adres IP był w tej samej podsieci, co adresy routerów Helvara. Jeśli w miejscu instalacji systemu nie mamy dostępu do internetu lub z jakichś innych przyczyn nie jest możliwe jego doprowadzenie do rozdzielnicy, możemy skorzystać z routera bezprzewodowego 3G/LTE. W opisywanym przypadku wykorzystany został przemysłowy router Geneko GWR I-352. Celowo wybrany został nie router SOHO ale przemysłowe urządzenie charakteryzujące się dużą niezawodnością i stabilnością połączenia, co jest niezmiernie ważne jeśli chcemy aby zdalny dostęp nas nie zawiódł w najbardziej kluczowym momencie. W takim przypadku drugi interfejs Ethernet komputera EC800 również konfigurujemy przydzielając mu adres statyczny, ale z innej podsieci niż dla interfejsu pierwszego. W routerze Geneko konfigurujemy podsieć LAN, wyłączając serwis DHCP oraz pamiętając, aby adresacja była zgodna z adresacją przypisaną do drugiego interfejsu Ethernet komputera EC800.

Dalej mamy dwie możliwości. Jedna to skorzystanie z popularnej aplikacji zdalnego dostępu – Team Viewer lub wbudowanego w system Windows „Zdalnego pulpitu”. Team Viewer jest bezpłatny jedynie dla zastosowań prywatnych, więc w przypadku użycia komercyjnego należy wykupić licencję. Natomiast wykorzystanie tej aplikacji pozwoli nam na korzystanie z dowolnej karty SIM umożliwiającej transmisję danych, natomiast jeśli będziemy korzystać z aplikacji wbudowanej w Windows potrzebna będzie nam już karta SIM z wykupioną usługa stałego i publicznego adresu IP. Chodzi o to, że nawiązując połączenie przez Team Viewer nie podajemy adresu urządzenia zdalnego, a jedynie jego identyfikator systemu zdalnego oraz hasło dostępu. Wybierając „Zdalny Pulpit” musimy podać adres IP , jak również login i hasło użytkownika do konta istniejącego na komputerze zdalnym. Dla tej opcji należy również skonfigurować na routerze przekierowania portów dla usługi zdalnego pulpitu. W tym celu port TCP o numerze 3389 należy przekierować na adres naszego komputera EC800 w sieci LAN. Korzystając z Karty SIM o stałym i publicznym adresie IP należy pamiętać, że w takiej konfiguracji każdy ma dostęp do naszego systemu. W celu zapewnienia większego bezpieczeństwa należy ograniczyć na routerze zakres adresów IP, które mają zdalny dostęp. Wedy połączenia z adresów nieautoryzowanych będą odrzucane.

Skonfigurowany zdalny dostęp pozwoli nam z powodzeniem na zdalny nadzór nad systemem, pozwoli zaoferować klientowi wsparcie techniczne oraz co najważniejsze możliwość zdalnego wprowadzania zmian w systemie bez ograniczeń.

Firma ACTE oferuje takie rozwiązanie nie tylko przy monitorowaniu systemu sterowania oświetleniem. Jeżeli jesteś zainteresowany stworzeniem dla Ciebie podobnego rozwiązania, zapraszamy do kontaktu celem ustalenia szczegółów i przygotowania personalizowanej oferty.