Bluetooth Low Energy w systemach oświetleniowych

Bluetooth Low Energy w systemach oświetleniowych

Bluetooth Low Energy, często określany w skrócie jako BLE to technologia komunikacji radiowej opracowana pierwotnie przez Nokie, a w 2010 ten standard komunikacji został przyjęty przez stowarzyszenie Bluetooth SIG.

Technologia ta została z powodzeniem zastosowana w mocno rozwijającej się grupy produktów zwanej IoT (Internet of Things), do której należą zarówno zabawki, różnego rodzaju gadżety oraz coraz częściej sprzęt użytkowy jak pralki, lodówki, oświetlenie.

W odróżnieniu od poprzednich wersji Bluetooth ( do wersji 3.0 ), gdzie skupiano się przede wszystkim na zwiększaniu przepustowości łącza, od wersji Bluetooth 4.0 LE priorytetem stało się ograniczenie zużycia energii. Dzięki temu mogły powstać inteligentne urządzenia zasilane z baterii pastylkowej lub odnawialnych źródeł energii. W najnowszej odsłonie standardu, czyli Bluetooth 5.0 wprowadzono komunikacje Mesh Networking. Praca urządzeń w sieci mesh pozwala na komunikację węzłów między sobą przy pomocy węzłów pośredniczących. Taka sieć jest samokonfigurująca (self-organizing) się oraz samonaprawiająca (self-healing), a węzły sieci stały się niezależne i do pracy nie wymagają już żadnej bramy, huba lub innego urządzenia centralnego. Jednocześnie komunikacja między węzłami stała się bardziej niezawodna. To wszystko sprawia, że BLE staje się technologią komunikacji, której wykorzystanie w elementach systemu sterowania oświetleniem przebija efektywnością inne technologie radiowe bardzo często wymagające jakiegoś kosztownego urządzenia centralnego.

Obecnie często się zdarza, że oświetlenie w jednym budynku pochodzi od różnych dostawców, co często też oznacza brak możliwości ich integracji między sobą. Pojawienie się technologii opartej na ustandaryzowanej komunikacji mesh sprawi, że wszyscy ci producenci będą w stanie zaoferować coś więcej - system oświetlenia, który sam dostosowuje się do pory dnia, pogody za oknem czy liczby osób w pomieszczeniu i taki, który komunikuje się ze sobą za pomocą wspólnego protokołu. Umożliwi to automatyczne zarządzanie i sterowanie światłem w biurowcach, sklepach i innych budynkach, dzięki czujnikom i komunikującym się ze sobą źródłom światła oraz innym elementom automatyki budynkowej. Pionierem rozwiązań przeznaczonych do sterowania oświetleniem, który z powodzeniem wykorzystuje technologie Bluetooth mesh jest firma Casambi.

Inne Aktualności: